Szanse na uzyskanie dotacji dla już istniejącego przedsiębiorstwa

Coraz trudniej jest dostać dotacje dla firm i nie ma tego co ukrywać. Szanse na uzyskanie dofinansowania dla własnej firmy z miesiąca na miesiąc są coraz mniejsze. W przypadku typowych dotacji w charakterze inwestycyjnym, udzielanych dla już istniejących firm, wiele zależy tak naprawdę od regionu, w którym działalność posiada swoją siedzibę i w którym przyprowadzona ma być dana inwestycja. Zdarzają się więc wcale nie tak rzadko sytuacje, gdzie firmy z jednego województwa mają jeszcze szansę na uzyskanie dotacji, podczas gdy, te które działają w innym regionie będą musiały odejść z przysłowiowym kwitkiem. Należy mieć jednak świadomość tego, że sytuacja ta zmienia się jednak dość dynamicznie i to, że w tej chwili nie ma żadnej informacji o nadchodzących konkursach, wcale nie znaczy, że w najbliższym czasie się one nie pojawią.

Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Przedsiębiorcy, którym zależy na pozyskaniu środków na własną firmę, powinni:

Coraz trudniej jest dostać dotacje dla firm i nie ma tego co ukrywać

Autor zdjęcia: poportis

  • wykazać się czujnością i determinacją. Należy więc na bieżąco sprawdzać wszelkie konkursy, także te o zasięgu ogólnopolskim (w przypadku tego typu konkursów, najczęściej wymagana jest jednak innowacyjność inwestycji co najmniej w skali kraju);
  • trzeba być elastycznym. Jeśli zależy nam na czasie i istnieje taka fizyczna możliwość, można zlokalizować inwestycję w innym województwie, w którym konkurs dla przedsiębiorców jest w danym roku planowany. Czasami zdarzyć się jednak może, że zmiana lokalizacji nie wystarczy i wymagane jest na przykład to, by firma miała w danym województwie swoją siedzibę lub co najmniej swój oddział. O ile kwestia założenia nowego oddziału nie powinna stanowić zbyt wielkiego problemu, to jednak trudno oczekiwać, aby działalność zmieniała swoją siedzibę tylko po to, aby móc startować w konkursie o dotacje (więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/msp/artykuly/865146,fundusze-unijne-startuja-dotacje-na-innowacje.html). Zwłaszcza, że jej uzyskanie nie jest przecież pewne. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji może być na przykład założenie odrębnej działalności w postaci spółki z o.o.