Środki na rozpoczęcie działalności – skąd można je pozyskać?

Ciężko polemizować z faktem, że do prowadzenia firmy same chęci i umiejętności nie wystarczą. Konieczne są pieniądze, a niejednokrotnie nawet duże pieniądze. Obciążenia podatkowe, zakup niezbędnego sprzętu, inwestycje w rozwój – wszystko to kosztuje. Mało jest osób, które dysponują tak dużym budżetem na start z własnych pieniędzy, by móc poradzić sobie z tym wszystkim bez dofinansowania uzyskanego z zewnątrz. W tym kontekście różnego rodzaju dotacje dla firm są nieocenione. Przede wszystkim ze względu na ich bezzwrotny charakter.

Dotacje z Urzędu Pracy

Osoby bezrobotne mają możliwość ubiegania się o przyznanie im dotacji z Urzędu Pracy. Maksymalna kwota takiej dotacji to obecnie sześciokrotność średniej krajowej, co obecnie kwota 24.329,34 złotych. Niestety, pieniędzy tych nie starcza dla wszystkich. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie tego rodzaju pomocą, w niektórych województwach trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy na ich przydział, a nie każdy może sobie na to pozwolić.

Pożyczki i kredyty dla firm

W takiej sytuacji ubiegać można się o niskooprocentowane pożyczki, czy też wystąpić do banku komercyjnego o przyznanie kredytu. W przypadku tego drugiego rozwiązania liczyć się trzeba jednak z tym, że wiąże się to z niemałymi kosztami. Prowizja za udzielenie kredytu i odsetki często potrafią być nie lada obciążeniem zwłaszcza, jeśli firma nie przynosi regularnych dochodów. W takiej sytuacji, przy braku płynności finansowej okazać się może, że kredyt będzie ciężki do spłacenia. Poza tym, pamiętać należy o jeszcze jednej istotnej kwestii – spora część banków niechętnie udziela kredytów przedsiębiorcom nieposiadającym, co najmniej rocznej historii. Będąc, więc początkującym przedsiębiorcom można mieć nie lada kłopot z uzyskaniem kredytu.