Czy uda się zdobyć dotację?

Można nadal starać się o pozyskanie środków z dotacji. Pieniądze są nadal rozdysponowywane, choć trzeba niestety przyznać, że pomału ich pula się wyczerpuje zwłaszcza, jeśli chodzi o pieniądze z budżetu unijnego.

Przyznawanie środków

Procedury związane z przyznawaniem środków są dość skomplikowane

Autor zdjęcia: swisscan

Procedury związane z przyznawaniem środków są dość skomplikowane. Choć liczyć można na wsparcie i pomoc w uzyskaniu dotacji w jednostce zajmującej się przydziałem środków (więcej: http://www.strategor.pl/), to jednak musimy mieć świadomość tego, że w praktyce nikt nie napisze tam wniosku za nas. Może się tak zdarzyć, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z usług na przykład firmy doradczej, która się tym zajmuje. Wówczas doradca opracowuje wniosek za nas, jednak naturalnie dostarczyć musimy mu do tego informacje i niezbędne dokumenty. Ciężko, bowiem oczekiwać, że zrobi to nie wiedząc na przykład, czego dany projekt dotyczy.

Prawdopodobieństwo pozyskania środków przy współudziale doradców i konsultantów biznesowych znacznie wzrasta. Mają oni, bowiem doświadczenie, wiedzą jak konstruować wnioski i na co zwracać szczególną uwagę. Dzięki temu, oferują swoim klientom usługę, która z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi ich do zamierzonego celu. Oczywiście, żaden doradca nie może swojemu klientowi zagwarantować w stu procentach, że przyznana zostanie mu dotacja. Wiele zależy, bowiem od samego pomysłu na biznes. Nieracjonalne, błędnie osadzone w realiach rynkowych projekty nie mają racji bytu i nawet najlepszy specjalista nie będzie w stanie tego zmienić. Trzeba być tu realistą i mieć świadomość tego, czego można wymagać, a co zależy już tylko o wyłącznie od nas samych.