Czy na ubieganie się o dotacje unijne nie jest już za późno?

Dotacje unijne Poznań wielu z nas przyspieszają akcję serca. Wiążą się, bowiem one ściśle z konkretnymi pieniędzmi, które można uzyskać na realizację naszych planów i założeń, zwłaszcza tych o charakterze biznesowym. A kto z nas nie chce dostać takiego dofinansowania, tym bardziej, że na ogół, po spełnieniu określonych wymogów ma ono postać bezzwrotnej pożyczki? Skoro dają, warto brać, zwłaszcza, że pula pieniędzy z Unii Europejskiej przeznaczona dla naszego kraju pomału się już kończy. Jest to, więc ostatni dzwonek na to, by uszczknąć z nich coś dla siebie.

Po fachową pomoc

Pozyskiwanie funduszy unijnych w praktyce nie jest jednak takie prostePozyskiwanie funduszy unijnych w praktyce nie jest jednak takie proste. Wymagane jest, bowiem spełnienie szeregu formalności, z opracowaniem odpowiedniego wniosku na czele (więcej pod linkiem). Choć dostępne są instrukcje wyjaśniające to, jak wniosek taki należy wypełnić, w rzeczywistości dla osoby niezorientowanej w temacie może być to nie lada kłopot. Należy mieć, bowiem rozeznanie w tym co i w jaki sposób powinno być napisane, by znaleźć się w szczęśliwej puli beneficjentów środków unijnych.

Jest to również bardzo istotne z punktu widzenia rozliczenia dotacji. Do należytego rozliczenia dotacji należy, bowiem przygotowywać się już na etapie opracowywania wniosku. Tylko wówczas mamy pewność, że komisja nie zakwestionuje części poniesionych przez nas wydatków, lub co gorsze – nie zdecyduje, że pieniądze trzeba zwrócić.