Czy łatwo jest pozyskać dotację?

To pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca, który stoi przed ważną decyzją – zakładać firmę, czy nie zakładać? A jak już założyć, to skąd wziąć pieniądze na rozkręcenie biznesu? Najłatwiej sięgnąć po prostu po unijną dotację. Podobno. Bo jak się okazuje, z każdym rokiem jest coraz trudniej zdobyć jakiekolwiek pieniądze z konkursów na dofinansowanie.

Jeżeli uważasz, że twoja oferta jest na tyle dobra, że uda się tobie zaistnieć na rynku, przekaż to w swoim biznesplanie, najlepiej jak potrafisz

Autor zdjęcia: Thomas Hawk

Dlaczego jest trudniej? Głównie dlatego, że budżet nie jest już tak duży jak na początku, ale również dlatego, że coraz więcej osób dowiaduje się o możliwości finansowania, i chce z niej skorzystać. Konkurencja zatem rośnie w mgnieniu oka, i często bywa tak, że na konkurs zgłasza się bardzo podobne, wręcz identyczne projekty, a tylko niektóre z nich otrzymują dotację.

Jak zwiększyć szansę na uzyskanie dofinansowania?

Przede wszystkim, należy zrobić sobie dobry plan. A żeby tak się stało, trzeba zrobić rozeznanie. Sprawdzić, jak nasza usługa wypada na tle innych, czy mamy szansę się przebić i czy firma będzie się czymś wyróżniała. Czymś, co przyciągnie do nas coraz to nowych klientów a ci starzy, będą chcieli do nas wracać.

Jeżeli uważasz, że twoja oferta jest na tyle dobra, że uda się tobie zaistnieć na rynku, przekaż to w swoim biznesplanie, najlepiej jak potrafisz. Posłuż się także informacjami zawartymi w tabelach i na wykresach – jesteśmy wzrokowcami, często łatwiej jest zobrazować świat liczb w ten sposób.

Jeżeli nie potrafisz dobrze pisać, zebrać swoich myśli w całość, wcale nie musisz być na przegranej pozycji. Jest mnóstwo firm, które oferują pomoc w uzyskaniu dotacji. Skorzystaj z ich oferty, by mieć większe szanse na otrzymanie pieniędzy.

Takie firmy mają za sobą wiele podobnych projektów i – co warto zauważyć – mogą się pochwalić referencjami. Dzięki przygotowanym przez nie biznesplanom wielu przedsiębiorców zdobyło dofinansowanie, i to na duże kwoty.

Nie warto zaprzepaszczać swojej szansy. Lepiej ją wykorzystać. Zleć stworzenie biznesplanu profesjonalnej firmie i pozwól poprowadzić się za rękę drogą, której przecież sam nie znasz. Dzięki temu już za kilka tygodni, będziesz mógł rozwijać skrzydła i robić to, o czym od zawsze marzyłeś.